Úgy döntöttem, új rovatot indítok. Régóta foglalkoztat a kérdés - és ezen a területen egyre több érdekes pédát látok -, hogy az épület, mely belül jól használható különböző funkciókra, menedéket nyújt víz, és szél, az időjárás elől, egy örökölhető értéket jelent azzal a területtel együtt, amelyen áll, kívülről mégiscsak egy szerkezettömeg, melyet különböző szabályok, hagyományok, és technológiákáltal vezérelt rendezőelvek hogyan is alakítanak egy a környezethez igazodó, vagy abból kiemelkedő műtárggyá.
Szándékos a szóhasználat, mivel akár a gépészetben, vagy mélyépítésben is használt kifejezés nem jelent különösebb értékelést, egy a sok vasbeton, cserép, vagy üveg és fém tudatos alkalmazásával kialakított tárgyból, melyet nap mint napfelhúznak világszerte. De mi van akkor, ha a műtárgy kifejezést a művészeti értelmében használjuk, és elhisszük, hogy egy ház, épület a funkcionalitásán túlmutató művészi értéket képviselhet? Ebben a pillanatban egy új dimenzió nyílik meg előttünk, mivel az épületnek nevezett anyaghalmaz egyből egy átjárható, használatba vehető szoborrá válik. Ez az érzés legutóbb a 4-es metro fővám téri állomásának szerkezetét bemutató képek láttán fogott el, de utazási élményeim néhány objektumára is jellemző ez a leírás, melyekből itt mutatok be néhányat. Thomas Baumann, Michael Klaar által a 2003-ban Graz által elnyert Európa Kulturális Fővárosa cím kapcsán tervezett Kunsthalle hólyagja
Egy érdekes cikk itt olvasható +++
és a nem messze tőle a Mura folyón "lebegő" Murinsel, Vito Acconci multifunkciós alkotása:
A sziget honlapja +++
Régóta vágyom arra, hogy ilyen építészeti minőség igénye merüljön fel azokban a mecénásokban, kurátorokban, beruházókban, akik nyilvánvalóan a megtérülés számolt igénye, és a rendelkezésre álló keretek adta szoros direktórium alatt, mégis egy tudatos döntés meghozatalával olyan értékteremtésben működnének közre kreatív dizájnerekkel az oldalukon, melynek következtében létrejön az egyedi, a jövő mintája, az értékes... mint például egy szoborház.
telihold83 2010.11.07. 19:02:50
Bocsánat az offozásért:
mostanában egyre jobban érdekelnek a környezettudatos megoldások az építészetben.
Érdekelne, hogy mi a véleménye a passzív és aktív ház itthoni terjedésével kapcsolatban?
Tanulmányozva a dolgot, aggályos számomra, hogy a magyar építőipar jelenlegi etikai és morális színtjén hogyan valósulhat meg a német minősítésnek megfelelő valóban "passzív" minőségű létesítmény?
Szívesen olvasnék erről egy áttekintő nívós posztot:)
Jóföldi Szabolcs 2010.11.08. 09:22:33
teretalkotunk.blog.hu/2010/03/23/mitol_lesz_passziv_a_haz
Kezd kialakulni a vélemény a passzív házzal kapcsolatban, így készülünk mi is egy ilyen átfogó tanulmánnyal. Előzetesen csak annyit, hogy mi már szint nem tervezünk semmit a környezettudatos technológiák használata nélkül. A nagy kérdés az, hogy hol van a határvonal a költségkímélő, mégis hatékony és ésszerűen fenntartható megoldások között. Jelenleg a kettő kicsit még üti egymást... folyt köv.
vitorlázó 2010.11.14. 10:00:52
Ma, amikor egy orszában van egy passzívház csoportosulás, akkor azt látjuk, van összefogás egy cél érdekében - ez Ausztria például.
Ma, amikor a magyar viszonyokat nézzük, azonnal látszik a különbség, ahol akár két, vagy több vetélkedő, és az elsőbbségért "küzdő" formáció között lehet látni a különbségeket/de tisztn látni még annyira nem tud az egyszeri érdeklődő, akit valóban érdekel, mennyit és hogyan tud megtakarítani ésszerű keretek között a közüzemi díjakból, számlákból.
Sajnos a széthúzó kezdeményezések megkeserítik az előrejutást, bármennyire is legyen jó a szándék. A jogi keretek és szabályozás meg nem hogy támogatná, hanem inkább bonylítja a helyzetet. A fejlődés, az igények láthatóak, a kezdet bíztató, de van még mit tenni...
A helyes eredményeket, előrejutást szívesen követnénk...
Jóföldi Szabolcs 2011.07.31. 17:43:17