Az első válasz: mindenkinek más a prioritása, tehát, amerre szeretnéd. Persze könnyű lerázni a kérdést, és hárítani a felelősséget azzal, hogy a tervező a megbízóra tolja át a döntést. Igen, dönteni a megbízó, a berendezés későbbi használója fog, ám segíteni a tervező tud azzal, hogy a lehetőségeket feltárja. Nézzük hát, milyen orientáció jöhet szóba!
a tv
Bármennyire is nem szeretnénk, de a 'házioltár' még mindig jelentős dominanciával bír. Legtöbb családban a hálóból már kikerült, a nappaliban központi helyet bitorol. Sok esetben külön médiaszoba kialakítására nyílik lehetőség, de ahol ilyen megvalósul, a nappaliban egy 'biztonsági tv' mégiscsak becsúszik a szekrénybe. A technológiai robbanások egyre nagyobb méreteket szolgáltatnak, ezzel nő az optimális nézőpont távolsága, miközben a képernyővastagság elenyészővé zsugorodik. A kapcsolódó belsőépítészeti elemek, falburkolatok egészen új generációját generálják ezek a fejlesztések.
A tv elhelyezésének is vannak szabályai, a fénytükröződések, magassági beállítások, hangszórók elhelyezése egy többpontos hangrendszer esetében, stb. Ha tehát az ülőgarnitúránkkal szeretnénk a tévénézést kényelmessé tenni, egy egész estés filmet esetleg többedmagunkkal feszengés nélkül élvezni, a rálátást a legtöbb helyről optimálissá tenni, a legjelentősebb helyigényt ez fog jelenteni.
a tűz
Reneszánszát éli a kandalló, szinte minden családi házba tervezünk ilyet tartalékfűtésként. A legkülönbözőbb üvegezett, liftes-ajtós kialakítások léteznek már. Sokszor igény kifejezetten a fűtőteljesítmény, ilyenkor még a központi fűtésrendszerhez való csatlakoztatás is megoldható. Azoknak, akik csak a látványért, a hangulatért kívánják a tüzet, új alternatívát jelentenek egy ideje a kémény nélküli megoldást jelentő bioetanol kandallók.
Merre nézzen tehát az ülőgarnitúra? Mindjárt itt a trónbitorló tv mellett az első jelentkező! Hogyan lehet igazságot tenni? Természetesen maga az ülőalkalmatosság kell megadja a választ erre túl azon, hogy a berendezések praktikus helyét is meg kell határozni (például a fatüzeléses kandallónak ugye kell a kémény, és hát az sem lehet akárhol...)
a kilátás
Végre valami természetes dolog! Hát igen, a nappalink legtöbbször teraszhoz, kerthez kapcsolódik, ami egy nagyszerű lehetőség arra, hogy kitágítsuk az életteret és használat szempontjából a tavaszól őszig-, látvány oldalról folyamatosan élvezhessük a kert, esetleg távlatibb kilátás látványát.
Legtöbbször erre a célra kialakított, a kicsit befelé forduló, a nagyobb létszámú társaság diskurzusát lehetővé tévő elrendezések nem éppen erről szólnak, hátra kell fordulni ahhoz, hogy a panorámát fürkészhessük (bár sokszor hallottam már, hogy a panoráma az első hónapban érdekes, de én ezzel az adottsággal odahaza, évek óta nem tudok betelni...). Nagyon kedveltek viszont a lábtartós karosszékek, főleg ha körbe tudjuk fordítani, és kedvünk szerint csatlakozhatunk a társasághoz, vagy bambulhatunk ki az ablakon.
Ha tehát van elég helyünk, beállíthatjuk sarokgarnitúránkat, vagy hármas-kettes kombinációjú kanapénkat a tévénézés irányába, lehetővé téve, hogy a kandalló melegét a háttámlára könyökölve az arcunkon érezzük, és ha kedvünk tartja az olvasó, zenehallgató fotelben forogva vizsgálhatjuk az esti fényeket, vagy éppen gyönyörködhetünk a villámokban, vagy a hóesésben...