Egy különös technológia különböző megjelenéseivel találkozom egyre többet. A perforált homlokzatokat a legkülönfélébb anyagok, lyukasztások, színek alkalmazásával hozzák létre másodlagos felületként. Mivel mögöttük minden meg van ahhoz, hogy az épület ellenálljon hidegnek-melegnek, szélenek és víznek, legtöbbször üvegfelületeket takar. Ez a kéreg tulajdonképpen applikáció, amivel egy karosszériaszerű kubus kialakul. Ezek a felületek látszólag függetlenül lebegnek a szerkezetektől, a vázhoz nincs túl sok közük, távtartókkal, rögzítőelemekkel kapcsolódik hozzájuk.
A különböző megoldások között a hasonlóság az a különös fényhatás, ami a felületek mögött létrejön. Olyan szórt fény ez, mint ami egy óriás léptékű függöny mögött kialakul. Kívülről egységes felületté áll össze, belülről pedig csak részben takarja a kilátást.
A kaliforniai De Young múzeumban járva elképesztő átlátásokat és fényjátékokat észlelhetünk. Az üvegfelületeket szinte nem is érzékelve, egy tüllszerű fátyol alatt sétálhat a látogató. Ez a függöny a kérge az épületnek. forrás
Malmő legújabb múzeumépületének homlokzata is hasonló elven alapul, érdekes lehetőséget adva a feliratnak, fényeknek és az extravagáns színvilágnak. Miközben tetszik az újszerűség és odaáig vagyok az innováció újabb megoldásaiért, a kérdés azért ott bújkál bennem, amire mindig is tanítottak annak idején: mennyire őszinte ez az építészet? Szép palástot húz az amúgy természetesen korrekt módon kialakított funkcióra...forrás
Teret alkotni, vagy alakítani egyaránt kihívás!
2010.03.15. 18:05
A homlokzat perforált kéreg - Árnyékolás III.
Címkék: megoldás szerkezet homlokzat árnyékoló
Szólj hozzá!
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.