Különleges vonzalmam Barcelona, mint európai világváros irányában annak a kicsit több mint két hónapnak köszönhető, amit az egyetem befejezése után itt tölthettem a város iskolák tervezésével foglalkozó állami tervezőirodájában. Nagyon sok tekintetben meghatározó élmény volt számomra. Úgy tűnik, időről-időre visszavonz ez a hely, érdekes látni, menyiben ugyanaz, és mennyieben változó, hogyan marad Katalán, és mint hat a globalizáció...
Kb. egy éve annak, hogy átadták Toyo Ito japán sztárépítész által tervezett Suites Avenue apartmanszállodát, ami a mi Andrássy utunkhoz hasonló karakterű platánsoros Passeig de Gràcia és a Carrer de Provença sarkán álló nagymúltú La Pedrera-val szemben épült.
Tagadhatatlan a karakteregyeztetés, mégis egészen más elvek alapján tervezte a nagymester ezt a foghíjat. A Casa Mila-ként is ismert Gaudi épület meghatározó hullámzó karakterével, egyéni, organikus kovácsolt korlátaival utánozhatatlan momentum, aminek modern tükröt állít a szálloda homlokzata.
Teljesen sík, üveghomlokzat előtt a szemközti műemlék íveinek ritmusára hullámzó fémlemez függöny lebeg, néhol erkélyeket és a függesztő szerkezetet takarva.
Szomszédos épülettársak között elütőnek minősíthető homlokzat a szemközti előképpel - melyre az összes apartman pazar rálátással bír - mégis szoros összhangban áll, mintha egy korlátelem nagyított változata, vagy a hullámzó kőhomlokzat sematizált makettje lenne.
Kontrasztfokozó a közvetlen szomszédos üvegerkély is, pedig magában is kirívó elem. A fémlebernyeg függönyszerű hatása végül szoborrá egyesül a tudatos alkalmazás miatt.
Árnyékolónak hiába tekintenénk, hiszen északi homlokzatról van szó. A perforált fémfüggöny a belátást valamelyest gátolja, mégsem ez a fő funkciója. Egy olyan applikáció, amely nélkül lehet házat építeni, de az ugyanolyan maradna, mint a többi. Egyéni válaszról van szó, sajátos, irigylésre méltóan szabadon engedett gondolkodásmódról. Elhitték a tervezőnek...!
Részletes írás a megnyitóról ITT
További képek ITT